Championship Show – 3 November 2018
Judge: Mr Henrik Soeborg (DMK)

Best in Show: SUP CH TAIGAKOIRA TAHTIEN VALO (AI)
Bred by: Terri MacDonald
Owned by: Huey Miin Lim & Terri MacDonald

Runner up Best in Show: CH LEMPO INDEPENDENCE DAY
‚Äč
Bred by: Mel Scriven
Owned by: Helen Green

Best Dog: SUP CH TAIGAKOIRA TAHTIEN VALO (AI)

Reserve Dog: ARMAHANI JADE JYLHA

Best Bitch: CH LEMPO INDEPENDENCE DAY

Reserve Bitch:NW-16 NORUCH FIUCH SEUCH DUCH NUCH EUJW-15 LAPINLUNAS ONNENTYTTO (Imp Nor)

Baby Puppy in Show: TAIGAKOIRA IHANA HELMI (AI)

Opp: ZULEIKA SILVER NITRATE

Minor Puppy in Show: JANOBY KLASS ACT

Opp: JANOBY JAMES BOND (AI)

Puppy in Show: LEMPO THE GREAT GATSBY

Opp: KIEHTOVA BLACKFOOT NUNA

Junior in Show: ORICAL ANNI OF OULU

Opp: CALEEBRA CLIFFORD THE BRD

Intermediate in Show: CH LEMPO INDEPENDANCE DAY

Opp: CALEEBRA FEARLESS HERO (AI)

Statebred in Show: ARMAHANI JADE JYLHA

Opp: CALEEBRA DIAMOND EMPRESS

Ausbred in Show: CH ARMAHANI HELIODORR HULIVILI (AI) ET

Opp: GR CH JANOBY FRILLY NICKERS

Open in Show: SUP CH TAIGAKOIRA TAHTIEN VALO (AI)

Opp: NW-16 NORUCH FIUCH SEUCH DUCH NUCH EUJW-15 LAPINLUNAS ONNENTYTTO (Imp Nor)

Veteran in Show: CH MAGPIELANE SHOOTING STAR

Best In Neuter in Show: CH NEUT CH ARMAHANI CRYSTAL CUOVGAT
Runner up Best Neuter in Show: Kalevi Blessed in Dreams

Owner, Breeder Handler: CH ARMAHANI HELIODORR HALU (AI) RA JC

Australia’s Cup Winning Team: Victoria

Full Results

Baby Puppy Dog:
1 ZULEIKA SILVER NITRATE – Boris
SCR ZULEIKA GOLD DIGGER – Jeager

Baby Puppy Bitch:
1 TAIGAKOIRA IHANA HELMI (AI)- Sparro

Minor Puppy Dog:
1 JANOBY JAMES BOND (AI) – Bond

Minor Puppy Bitch:
1 JANOBY KLASS ACT – Sasha
2 THELDAROY VERY TEMPTING – Tyyli
3 JANOBY JUST MISS M – M
4 THELDAROY VERY DYNAMIC – Paige

Puppy Dog:
1 LEMPO THE GREAT GATSBY – Gatsby
2 JANOBY KABOOM (AI) – Legend
3 CALEEBRA CERBERUS (AI) – Griffin
SCR SNOFYRE LEGEND OF TOMORROW – Lafayette

Puppy Bitch:
1    KIEHTOVA BLACKFOOT NUNA – Nuna
2    JANOBY KAHLUA N COKE – Violet
3    LUMOTTU GLACEON – Glacie
4    BOUVET MISS PICKLED – Nadine
5    CALEEBRA CALAMITY JANE – Jaina

Junior Dog:
1 CALEEBRA CLIFFORD THE BRD (AI) – Skipper
2 CALEEBRA CAPTAIN AMERICA (AI) – Kova
SCR TOUJOUR OPALE GOOD BOY ODIE (AI) – Olly

Junior Bitch
1 ORICAL ANNI OF OULU – Aava
SCR CH SNOFYRE JEWELL OF SUCCESS – Justice
SCR MIRAWEE HEARTSONG – Kit

Intermediate Dog:
1    CALEEBRA FEARLESS HERO (AI) – Zeke
2    ARMAHANI KUNZITE KUUTAMO (AI) RA – Leevi
3    VARULV ARN TEMPELRIDDAREN – Arn
SCR    CH MIRAWEE CUDDLEME FIERCELY RN – Jimmi

Intermediate BItch:
1    CH LEMPO INDEPENDANCE DAY – Indie
2   CH ARMAHANI KUNZITE KRUUNU – Piper
3   CH VARULV PERPETUAL MOTION JC – Astrid
N/A CH LEMPO KIELO -Keepa
SCR TAIGAKOIRA POHJANTAHTI – Nova
SCR FURBALLS TOPAZ – Kiita

State Bred Dog:
1    ARMAHANI JADE JYLHA – Loki Bear
2    TAIGAKOIRA ELOHIRI – Freki
3    CH ARTICMAL GOLDEN DUKE (AI) RA JDX ADX SPD SD GD ET – Thor
4    LEMPO THE BLACK MAMBA (AI) – Kobe

State Bred Bitch:
1 CH CALEEBRA DIAMOND EMPRESS – Vader
2 CH JANOBY IM A ROCK STAR – WIllow
3 CH LUMOTTU YOU CAN FLY – Eevee
SCR CALEEBRA FEARLESS HEART – Winter

Australian Bred Dog:
1 CH ARMAHANI HELIODORR HULIVILI (AI) ET – Bennigan
2 CH JANOBY GET OVA IT – Striker
3 ORICAL MIKAOFARCADIA – Mika

Ausbred Bitch:
1 GR CH JANOBY FRILLY NICKERS – Pink
2 CH CALEEBRA ARMANI DIAMOND RE JC – Alleria
3 CH CALEEBRA DIAMONDS ARE FOREVER AD JD SPD WPD – Tawnee
SCR SCR GR CH UKKONEN SIRIUS IMPACT JD – Reija

Open Dog:
1 SUP CH TAIGAKOIRA TAHTIEN VALO (AI) – Zeke
2 GR CH ARMAHANI HELIODORR HALU (AI) RA JC – Tortik
3 CH KALEVI FIRE AND FLAME – Flame
4 CH ASLAK AV VINTERVIDDA (IMP NOR) – Aslak
SCR ARTICMAL HYPNOTIC SPIN – Steele

Open Bitch:
1 NW-16 NORUCH FIUCH SEUCH DUCH NUCH EUJW-15 Lapinlunas Onnentytto (Imp Nor) – Miia
2 CH JANOBY GLITZ N GLAMOUR – Katy Perry
3 AM CH CH CALABANS DIRTY DANCING RA ET JC (IMP USA) – Baby

Veteran 7+:
1    CH MAGPIELANE SHOOTING STAR – Finn

Neuter Dog:
1 Kalevi Blessed in Dreams – Tarj
2 Ch CH TURNUKAN IVALO – Illvari

Neuter Bitch:
1   CH NEUT CH ARMAHANI CRYSTAL CUOVGAT – Taija
2  GR CH KALEVI CHERI FLORA – Quinn
3  TOUJOUR IMPEC ILLUSIVE IVY – Ivy

Property Classes – Judge: Mr Henrik Soeborg (DMK)

Owner Breeder Handler:
GR CH ARMAHANI HELIODORR HALU (AI) RA JC – Tortik

Australia Cup Sweepstakes: Winner – Victoria
CH ARTICMAL GOLDEN DUKE (AI) RA JDX ADX SPD SD GD ET – Thor
KIEHTOVA BLACKFOOT NUNA – Nuna
CH VARULV PERPETUAL MOTION JC – Astrid
NW-16 NORUCH FIUCH SEUCH DUCH NUCH EUJW-15 Lapinlunas Onnentytto (Imp Nor) – Miia

Property Classes – Judge: Mrs A Sorraghan

Best Coated Dog:
1  TOUJOUR OPALE GOOD BOY ODIE (AI) – Olly
2  CH MAGPIELANE SHOOTING STAR – Finn
3  CALEEBRA CAPTAIN AMERICA (AI) – Kova

Best Coated Bitch:
1  CH CALEEBRA ARMANI DIAMOND RE JC – Alleria
2 CALEEBRA CALAMITY JANE – Jaina
3 NW-16 NORUCH FIUCH SEUCH DUCH NUCH EUJW-15 Lapinlunas Onnentytto (Imp Nor) – Miia

Best Coated Neuter:
1 GR CH KALEVI CHERI FLORA – Quinn

Best Gaited:
1  CH ARTICMAL GOLDEN DUKE (AI) RA JDX ADX SPD SD GD ET – Thor
2 CALEEBRA CALAMITY JANE – Jaina
3 ORICAL ANNI OF OULU – Aava

Best Dog Head:
1  CALEEBRA FEARLESS HERO (AI) – Zeke

Best Bitch Head:
1   ORICAL ANNI OF OULU – Aava
2  GR CH JANOBY FRILLY NICKERS – Pink
3  THELDAROY VERY TEMPTING – Tyyli

Parent and Progeny:
1 CH JANOBY GLITZ N GLAMOUR – Katy Perry
   JANOBY KABOOM (AI) – Legend
   JANOBY KAHLUA N COKE – Violet
2  CH CALEEBRA ARMANI DIAMOND RE JC – Alleria
    CALEEBRA CLIFFORD THE BRD (AI) – Skipper
    CALEEBRA CALAMITY JANE – Jaina